Šiame straipsnyje aprašytas pokalbis su inžinieriumi, verslininku ir foldsolutions.com įkūrėju Tomu Bendaravičiumi, kuris daugiau nei 20 metų gamina, tiekia ir integruoja Lietuvos ir užsienio įmonėms pakavimo-fasavimo įrangą ir automatizuotus sprendimus, taip pat padeda padidinti, pagreitinti ir atpiginti gamybos procesus per robotų integraciją.
Gamybos automatizavimas
Verslininkas Tomas Bendaravičius pokalbio metu atskleidė, kodėl verta automatizuoti pakavimo procesą:
„Tikriausiai svariausias argumentas, kodėl verta automatizuoti pakavimo procesą yra finansinis. Robotas nei miega, nei serga, nei gimdo. Jam nereikia atostogų, jam nereikia pailsėti. Tinkamai robotą prižiūrint jis gali dirbti dideliu greičiu daugiau nei 50 000 valandų ir tai neriba, pakeitus natūraliai susidėvinčias dalis jis gali tarnauti ilgus metus. Dažniausiai vienas robotas gali atlikti vieno ar daugiau žmonių užduotis daug greičiau ir tiksliau. Todėl automatizuojant gamybos ir pakavimo procesą atsiranda galimybės plėsti gamybą ir sumažinti darbuotojų skaičių“.
Automatizavimo robotų tipai
Inžinieriaus nuomone, robotų integravimas aktualus ne tik masinėje gamyboje:
„Robotą galima integruoti ir pritaikyti taip, kad jis atliktų daug paprastų funkcijų: paėmimo, nuvežimo, padėjimo, pakavimo, klijavimo, pilstymo ir taip toliau. Dažnai tą patį robotą galima pritaikyti įvairioms operacijoms. Robotus taip pat galima pritaikyti pagal individualius gamybos poreikius, net ir tokioje gamyboje, kur nereikia automatizuoti visos linijos, o reikia, tik pavyzdžiui, ką nors sudėti į dėžutes ar dedant daiktus į dėžes juos surūšiuoti pagal spalvą ar dydį“.
Pašnekovas taip pat papasakojo, kad pradžioje gamybos procesą galima automatizuoti ne visiškai, bet iš dalies: „Gamybos automatizacija yra procesas, kurio metu tam tikras žmogaus atliekamos funkcijos yra perduodamos robotui. Tačiau ne visada reikia automatizuoti visą gamybos procesą, kartais užtenka tik dalinės automatizacijos, kurios metu robotas tik palengvina ir pagreitina žmogaus darbą“.
Nuo ko pradėti?
Tomas Bendaravičius remdamasis savo daugiamete patirtimi gamybos automatizavime atvirai pasidalino, kokių žingsnių reikėtų įmonėms imtis norint automatizuoti gamybos procesą:
„Pradedant automatizuoti gamybos procesus reikėtų išsiaiškinti kokios įmonės ir kokius robotizuotus sprendimus siūlo, kurie geriausiai atitiktų įmonės poreikius. Taip pat, svarbu pasidomėti, ar įmonės tik parduoda robotus, ar taip pat teikia integravimo, techninio aptarnavimo bei darbuotojų apmokymo paslaugas. Pavyzdžiui, UAB Pakservisas siūlo visas paminėtas paslaugas nuo projekto paruošimo pagal techninę užduotį iki darbuotojų apmokymo.“
Pabaigos žodis
Apibendrindamas Tomas Bendaravičius dar kartą pabrėžė finansinę robotų automatizavimo naudą:
„Manyčiau, automatizavimo nauda yra akivaizdi: robotai pagreitina, praplečia gamybą ir ilgainiui verslininkui sutaupo labai daug pinigų. Pavyzdžiui, mažesni automatizavimo sprendimai atsiperka per 3-6 mėn., o didesni iki 2 metų. Taip yra todėl, kad nebereikia samdyti tiek daug darbuotojų, o robotas atlieka darbą daug greičiau ir efektyviau nei žmogus“. Taigi, robotizacijos procesas gamybinėms įmonėms yra neišvengiamas norint ateityje turėti konkurencinį pranašumą.
Norėdami daugiau sužinoti apie gamybos automatizavimą arba užsisakyti roboto demonstraciją, galite apsilankyti foldsolutions.com arba susiekti su Tomu Bendaravičiumi: info@foldsolutions.com
Straipsnio autorius
Deividas Koncius